“Pandemi Günlerinde Sosyal Medyanın Okuma Kültürüne Etkisi ve Katkısı” Toplantısı Gerçekleştirildi!

OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), 15 Mayıs 2020 Cuma günü 16.00-17.30 OKUYAY Konuşmaları’nın 7.’sinde “Pandemi Günlerinde Sosyal Medyanın Okuma Kültürüne Etkisi ve Katkısı” pek çok açıdan ele alındı.

80’den fazla izleyicinin katıldığı online panelde ilk olarak Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) Genel Koordinatörü Ebru Şenol, pandemi sürecinde Derneğin yürüttüğü çalışmalar, OKUYAY Platformu’nun okuma kültürünü yaygınlaştırmak için yaptıkları hakkında bilgi verdi. #evdeyimokuyorum kampanyasının oluşturulma sürecini, aşamalar halinde yapılanları anlattı ve özellikle bu tür bir kampanya hazırlamak isteyenlere dikkat etmeleri gerekenler konusunda önemli ipuçları paylaştı.

OKUYAY Platformu’nun sosyal medya hesaplarını profesyonel olarak yöneten Arslan Başay #evdeyimokuyorum etiketiyle başlangıcından bu yana 10.000’in üzerinde paylaşım olduğunu ve bunun kampanyanın başarılı bir şekilde devam ettiğinin bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

Pandemi sürecinin başından bu yana dünyada yayıncılık sektöründe neler yapıldığını araştırarak geliştirilen çözüm önerilerini ve etkinlikleri paylaşan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Ar-Ge Uzmanı Zeynep Atiker de önemli ve ilginç bulduğu örnekleri, online olarak gerçekleştirilen edebiyat festivalleri ve kitap etkinliklerini izleyenlerle paylaştı.

Pandeminin başladığından bu yana her gün saat 15:00 ve 20:00’de Instagram hesaplarından izinlerini aldıkları kitapları dayanışma amacıyla canlı olarak okuyan Bir Dolap Kitap’tan Yıldıray Karakiya ve M. Banu Aksoy, bu süreçte 150’ye yakın kitap okuduklarını, her gün ez az 200 kişiye ulaştıklarını, kendilerine gelen olumlu tepkileri, özellikle çocukların paylaşımlarını aktardı. Bu tür etkinliklerin okuma kültürüne katkısı olduğuna dair görüşlerini de izleyicilerle paylaştılar. Dinleyiciler arasında yer alan kimi aileler bu bölümde çocuklarının da katılımını sağlayarak Bir Dolap Kitap’a teşekkür etti.

Panelin son konuşmasında ise OKUYAY Platformu’nun Eylül 2019’da KONDA’ya yaptırdığı Türkiye Okuma Kültürü Araştırması’nın verilerini yorumlayacak olan Aydın Erdem, önce araştırma hakkında bilgi verdi, ardından sosyal medyanın okuma kültürüne katkısını, dijital araçlardan okuma alışkanlığı ve arkadaş tavsiyesinin okuma kültürüne katkısı yorumladı. Yapılan araştırmada, Avrupa’daki ülkelerin aksine, özellikle gençler söz konusu olduğunda ülkemizde sosyal medya kullanımıyla okuma alışkanlığını pozitif anlamda paralel gittiği tespit edilmişti.

Düzenlenen toplantı sonucunda içinde bulunduğumuz süreçte, paylaşılan deneyimler ve görüşler doğrultusunda sosyal medyanın okuma kültürünü büyük bir oranda olumlu etkilediği, bu sonucun KONDA’nın araştırmasında pandemi öncesinde teyit edildiği, sosyal medyada güçlü kampanyaların her konuda olduğu gibi okuma kültürü konusunda da başarılı olduğu ve hedefine ulaştığı belirlendi. Yurtdışındaki örneklerle kıyaslandığında daha fazla modele ihtiyaç olduğu konusunda da fikirler paylaşıldı.

Online toplantıda izleyicilerden gelen soruların yanıtları önümüzdeki günlerde web sitemizden paylaşılacak ve toplantı Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Youtube kanalından izlenebilecek.

Bizden haber almak için bültenimize kaydolun.

Sosyal Medya, Okuma...