Dört Yanımız Kitap Büyülü Dükkan’dan İlyas Erkul ve Yazar Ayça Güçlüten ile Tamamlanıyor!

OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), Gazete Kadıköy ile bağımsız kitapçılığı ve okuma kültürünü odağına alan “Dört Yanımız Kitap” adlı söyleşi dizisini son röportajıyla tamamlıyor. Yeni haftanın konukları Büyülü Dükkan’dan İlyas Erkul ve yazar Ayça Güçlüten!

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde hayata geçirilen, Kadıköy Belediyesi’nin ortaklarından biri olduğu OKUYAY Platformu’nun hazırladığı dizide, yazarlar eşliğinde Kadıköy kitapçılarıyla ve sahaflarıyla gerçekleştirilen söyleşiler okurlarla iki haftada bir paylaşıldı. Editör ve çevirmen Nazlı Berivan Ak tarafından gerçekleştirilen Dört Yanımız Kitap söyleşi dizisi, son röportajla tamamlanıyor.

Dört Yanımız Kitap’ın ilk konukları, Gergedan Kitabevi’nden Rüyam Yılmaz ve yazar Abidin Parıltı olmuştu. Devamında Barış Sahaf’ın kurucusu Barış Bingöl ve yazar, çevirmen Fuat Sevimay’la yapılan söyleşi okurlarla buluştu. Üçüncü haftada İyi Cüceler’den Esra Ergüven ve yazar, çevirmen İrem Uzunhasanoğlu bağımsız kitapçılığı, edebiyat dünyalarında kitabevlerinin yerini anlattılar. Bir sonraki söyleşinin konukları Paralel Evren çizgi roman dükkanının sahibi Burç Üner ve yazar Saygın Ersin’di, okurları çizgi roman dünyasına, çağdaş Anadolu söylencelerine davet ediyorlardı. Bir sonraki söyleşide Flaneur Kitabevi’nden Burak Türker İnandı ve araştırmacı yazar Mehmet Berk Yaltırık kitapla dolu dünyalarını, dayanışmayla şekillenen yolculuklarını anlattı. Hemen devamında Kediköy Sahaf’tan Simin Şahin, dayanışmayla ayaklandırdıkları sahaflarını, Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretlerine gelen okurların hikayelerini paylaştı. Yazar Pınar Sönmez ise, kitabevi ve sahaflar üzerinden keşif duygusunu anlattı serinin takipçilerine.

Yeni haftada okurlar Büyülü Dükkan’a konuk oluyor, İlyas Erkul’dan ekolleri, çizgi romanın okuma kültürüne katkısını, efsaneleşen kitapları ve buluşmaları dinliyor. Yazar Ayça Güçlüten ise sahafların edebiyat dünyasındaki yerini, çocukluğundan bugüne okurluğunu şekillendiren kitabevi buluşmalarını, mezatları anlatıyor. Hayatın merkezine okumayı, paylaşımı almak, kitapla zenginleşmek, Kadıköy’ü kitap ve kitapçılarla keşfetmek… Dört Yanımız Kitap söyleşi dizisi kitabevi emekçilerine, yazarlara ve en çok da okurlara selam ederek son röportajıyla tamamlanıyor.

Kültür dünyamıza katkıları, şekillendirdikleri okurlar, müthiş tesadüfler, unutulmaz karşılaşmalar, kitaplarla geçen yıllar… Söyleşi dizisinin odağında, Kadıköy’ün kültür dünyamızdaki yeri; kitapçılarıyla, sahaflarıyla, yazarlarıyla geçirdiği değişim ve dönüşüm yer alıyordu. Dört Yanımız Kitap söyleşilerinde bağımsız kitapçılar hem hikâyelerini, ustalık-çıraklık hatıralarını aktardı hem de değişen okur profiline dair düşüncelerini, bağımsız kitapçı gözünden kitap dünyasına dair gözlemlerini paylaştı. Yazarlar da söyleşilerde hem okurluk hem de yazarlık hikâyelerinde kitapçıların yerini; edebiyatlarında kitabevi ve sahafların karşılığını anlattılar.

Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

26 Kasım 2020 Perşembe günü yayımlanan Flaneur Kitabevi’nden Burak Türker İnandı ve araştırmacı yazar Mehmet Berk’le yapılan röportajı okumak için tıklayınız.

13 Kasım 2020 Perşembe günü yayımlanan Paralel Evren’den Burç Üner ve Yazar Saygın Ersin’le yapılan röportajı okumak için tıklayınız.

30 Ekim 2020 Cuma günü yayımlanan İyi Cüceler Kitabevi’den Esra Ergüven ve yazar, çevirmen İrem Uzunhasanoğlu’yla yapılan röportajı okumak için tıklayınız.

15 Ekim 2020 Perşembe günü yayımlanan Barış Sahaf’tan Barış Bingöl ve yazar, çevirmen Fuat Sevimay’yla yapılan röportajı okumak için tıklayınız.

3 Ekim 2020 Cuma günü yayımlanan Gergedan Kitabevi’nden Rüyam Yılmaz ve yazar Abidin Parıltı’yla yapılan röportajı okumak için tıklayınız.

11 Aralık 2020 Cuma günü yayımlanan Kediköy Sahaf’tan Simin Şahin ve yazar Pınar Sönmez’le yapılan ropörtajı okumak için tıklayınız.

Önemli bir arşiv oluşturduğumuza inandığımız söyleşi dizimizi takip eden tüm okurlara ve katkıda bulunan tüm isimlere teşekkür ediyoruz. Dört yanımızın hep kitap olması dileğiyle!