“Dört Yanımız Kitap”ın Bu Haftaki Konukları Simin Şahin ve Pınar Sönmez!

OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), Gazete Kadıköy ile bağımsız kitapçılığı ve okuma kültürünü odağına alan “Dört Yanımız Kitap” adlı söyleşi dizisine devam ediyor. Yeni haftanın konukları Kediköy Sahaf’tan Simin Şahin ve yazar Pınar Sönmez!

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde hayata geçirilen, Kadıköy Belediyesi’nin ortaklarından biri olduğu OKUYAY Platformu’nun hazırladığı dizide, yazarlar eşliğinde Kadıköy kitapçılarıyla ve sahaflarıyla gerçekleştirilen söyleşiler okurlarla paylaşılıyor. Editör ve çevirmen Nazlı Berivan Ak tarafından gerçekleştirilen Dört Yanımız Kitap söyleşi dizisi, Gazete Kadıköy’de iki haftada bir yayınlanıyor.

Dört Yanımız Kitap’ın ilk konukları, Gergedan Kitabevi’nden Rüyam Yılmaz ve yazar Abidin Parıltı olmuştu. Devamında Barış Sahaf’ın kurucusu Barış Bingöl ve yazar, çevirmen Fuat Sevimay’la yapılan söyleşi okurlarla buluştu. Üçüncü haftada İyi Cüceler’den Esra Ergüven ve yazar, çevirmen İrem Uzunhasanoğlu bağımsız kitapçılığı, edebiyat dünyalarında kitabevlerinin yerini anlattılar. Bir sonraki söyleşimizin konukları ise Paralel Evren çizgi roman dükkanının sahibi Burç Üner ve yazar Saygın Ersin’di, okurları çizgi roman dünyasına, çağdaş Anadolu söylencelerine davet ediyorlardı. Son yayınlanan söyleşimizde Flaneur Kitabevi’nden Burak Türker İnandı ve araştırmacı yazar Mehmet Berk Yaltırık kitapla dolu dünyalarını, dayanışmayla şekillenen yolculuklarını anlattı.

Yeni haftada okurlar, Kediköy Sahaf’a konuk oluyor. Simin Şahin, ortağı Özgür Çakır ile kurdukları kitabevi hayalini, dayanışmayla ayaklandırdıkları sahaflarını, Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretlerine gelen okurları anlatıyor. Hep okunan, çok sorulan kitap ve yazarları paylaşan Şahin, okurlara önerilerini de söyleşimizde sıralıyor. Yazar ve avukat Pınar Sönmez ise “Latincede keşfetmenin ve bulmanın karşılığı aynıdır bilgisini vurguluyor Borges, Buenos Aires konuşmalarında. Bağımsız kitapçının bendeki duygusu işte bu: Keşif!” diyerek yıllar içinde okurluğunu ve yazarlığını şekillendiren kitabevlerini, sahafları anlatıyor. Söyleşinin başlangıcı ve finali de aynı vurguyla tamamlanıyor, Kadıköy’e kitap çok yakışıyor!

Kültür dünyamıza katkıları, şekillendirdikleri okurlar, müthiş tesadüfler, unutulmaz karşılaşmalar, kitaplarla geçen yıllar… Söyleşi dizisinin odağında, Kadıköy’ün kültür dünyamızdaki yeri; kitapçılarıyla, sahaflarıyla, yazarlarıyla geçirdiği değişim ve dönüşüm yer alıyor. Dört Yanımız Kitap söyleşilerinde bağımsız kitapçılar hem hikâyelerini, ustalık-çıraklık hatıralarını aktarıyor hem de değişen okur profiline dair düşüncelerini, bağımsız kitapçı gözünden kitap dünyasına dair gözlemlerini paylaşıyorlar. Yazarlar da söyleşilerde hem okurluk hem de yazarlık hikâyelerinde kitapçıların yerini; edebiyatlarında kitabevi ve sahafların karşılığını anlatıyorlar.

Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

26 Kasım 2020 Perşembe günü yayımlanan Flaneur Kitabevi’nden Burak Türker İnandı ve araştırmacı yazar Mehmet Berk’le yapılan röportajı okumak için tıklayınız.

13 Kasım 2020 Perşembe günü yayımlanan Paralel Evren’den Burç Üner ve Yazar Saygın Ersin’le yapılan röportajı okumak için tıklayınız.

30 Ekim 2020 Cuma günü yayımlanan İyi Cüceler Kitabevi’den Esra Ergüven ve yazar, çevirmen İrem Uzunhasanoğlu’yla yapılan röportajı okumak için tıklayınız.

15 Ekim 2020 Perşembe günü yayımlanan Barış Sahaf’tan Barış Bingöl ve yazar, çevirmen Fuat Sevimay’yla yapılan röportajı okumak için tıklayınız.

3 Ekim 2020 Cuma günü yayımlanan  Gergedan Kitabevi’nden Rüyam Yılmaz ve yazar Abidin Parıltı’yla yapılan röportajı okumak için tıklayınız.

Okuma Kültürü Kiti